Druhy zdobení

Během let jsem si vytvořil vztah ke zdobeným předmětům, neboť si myslím, že v ornamentu či obrázku se odvíjí jakýsi vnitřní příběh a já ho vlastně sděluji ostatním lidem.
 
Kožoryt jako takový není vlastně nic jiného, než záměrné porušování jednolitého povrchu kůže technikou rytí rýtkem, kostí apod. Máme-li různé typy rýtek, jsme schopni vytvořit komposici a následným ponecháním volných ploch či jejich vyklepáním vznikne očekávaná plastičnost a předmět získá na kráse. Motivy lze volit v linii od Evropy až po dálnou Sibiř, Ameriku či Tichomoří. Touha zanechat v materiálu stopu své přítomnosti tu s námi žije od doby kamenné, takže máme stálou inspiraci.
 
Dalším způsobem, jak materiál pojednat a následně vyzdobit, se stala technologie malby na kůži a třásnění. Malby na kůži či na kameni jsou staré jako lidstvo samo, takže jsme předmětu vlastně dali novou formu v čase a to, co bylo sdělené před tisíci lety v jeskyních, na oblečení a na předmětech denní potřeby, znovu ožívá v podobě symbolů stop ptáků, zvěře, květů, listů, stromů, oblohy a hor. Podobně třásnění představuje trávu vlnící se ve větru, tekoucí vodu, čas a volnost v prostoru. A toto vše dohromady s malovanou plochou vytváří nekonečný příběh.
 
V případě kůže existuje varianta takzvaných kombinovaných technik. To jest povrch kůže narušený dláty či rydly se následně kostí uhladí a posléze podle přání dobarví mořidlem. Probarvovaný povrch kůže se může táhnout do ztracena a pak vznikne zajímavý barevnostní přechod.
 
U kombinované techniky ještě chvíli zůstaneme - vše lze shrnout do jednoho zajímavého celku, to jest kožoryt, vybíjení, probarvování a tlačení. Daný motiv tak získává na plastičnosti a sdělnosti.
 
Ke kůži neodmyslitelně patří kámen, nejlépe polodrahokam. Tyto kamenné mugle se po následném usazení do koženého lůžka velice pěkně vyjímají na čistém kontrastním povrchu kůže. Kámen je třeba dobře zapouzdřit a důkladně zašít. Výsledek stojí za vynaloženou práci. Kámen může též nahradit kus dobře zabroušeného skla, protože kámen či sklo v kůži představuje nový pohled na daný materiál.
 
Malovaná, rytá či vybíjená aplikace v kombinaci s masivní přezkou se ozdobně zašívá koženou šňůrou. Představuje se zde zajímavé střídání a vzájemné doplňování se technik, aniž by se materiály potlačovaly. Ozdobné přišívání motivů do původního materiálově odlišného povrchu vytváří zajímavý soulad novokeltského motivu s praktičností výrobku. Vstupujeme do dalšího pojetí a zpracování probarvovaného koženého materiálu, založeného na jeho střídání a následného využití pro další účel.